Albánsko

15.09.2017 – 25.09. / 987 €

Pokiaľ ide o Albánsko, nie sme len turisti alebo cestovatelia. V Albánsku totiž pracujeme a dobre ho poznáme.

Deň 1Poobede priletíme do Tirany a začneme poldennou prehliadkou tejto pulzujúcej balkánskej metropoly, prehliadneme si bývalý tajný protiatómový bunker, ktorý je upravený na múzeum ``BunkArt``, zvonka obhliadneme i plánované (ale nikdy nedokončené) mauzóleum diktátora Envera Hoxhu, tzv. pyramídu. Večera prebehne vo vlastnej réžii v komplexe Taiwani v centre mesta (názov ``Taiwani`` pochádza ešte z čias, keď malo Albánsko nadštandardne dobré vzťahy s Čínou - aj o tých si povieme, tento deň bude najmä o socializme na albánsky spôsob). Presun na degustáciu v retro kaviarni Komiteti - Kafe Muzeum, no a kto nebude unavený, stíha i koktejl v ``IN`` štvrti Blloku. Nocľah v Tirane.

Deň 2Po raňajkách sa prevezieme lanovkou na horu Dajti neďaleko Tirany. Vlastný obed. Poobede sa vydáme do rodného mesta albánskeho národného hrdinu Skanderbega, do mesta Kruje. Druhý deň si objasníme základné albánske národné mýty, na ktoré - ako zistíme neskôr - budeme perpetuálne narážať. Ešte pred Krujou nás však čaká netradičná zastávka: návšteva škôl, rómskej a egyptskej komunity v chudobnom predmestí Fushe Kruja. Ukážu i porozprávajú nám, ako žijú, čím sa živia, aké majú zvyky, remeslá. Podvečer už budeme v sľúbenom stredovekom ilýrskom Kruje; spoločná večera a nocľah v legendárnon hoteli Panorama, z ktorého je, ako už názov napovedá, scenerický výhľad na staré mesto. V Kruje sa nachádza najväčší albánsky bazár plný suvenírov a ručných výrobkov, no a to, čo nestihneme kúpiť večer, necháme na ráno... spíme totiž rovno nad bazárom!

Deň 3Pokračujeme na katolícky sever Albánska, ktorého hlavným kultúrnym centrom je mesto Shkoder (srbsky: Skadar). Skoder pripomína - a to tak architektúrou, zasadením do hôr ako aj silnou protiokupačnou rezistenciou počas 2.sv. vojny - našu Banskú Bystricu. Priblížime si hrdosť a zanietenosť albánskeho severu. Neďaleko Shkodry sa vypína hrad Rozafa, je zasadený do nm výšky 130 metrov a ponúka nádherný výhľad na Skadarské jazero. Ako vyzerá albánsky agroturizmus? To sa dozvieme počas návštevy jedinej slow food reštaurácii v Albánsku, kde ochutnáme tradičné albánske jedlá. Večera vo vlastnej réžii, nocľah v Shkodre.

Deň 4Skoro ráno sa off-road cestou vyberieme do jedinečného a zatiaľ relatívne neprebádaného cípu ``albánskych Álp``, do pohoria Theth! Ako jedni z prvých ho objavili naši západní susedia - české neziskové organizácie sa pioniersky venujú dobrovoľnému označovaniu turistických chodníkov - táto časť krajiny bola totiž tak izolovaná, že žiadne vychodené trasy nemala. Obed po ceste vo vlastnej réžii, po príchode nás čaká cca. hodinový trek a večera vo vidieckom agro-ubytovaní, kde bude aj náš nocľah (dedina je položená v nm výške 850m) - v dedine je raritou kulla, jedna z posledných doteraz stojacich veží. Miesto, kde sa smel uzmieriť spor, aby sa tak preťala následnosť krvnej pomsty - a to je téma, ktorú nevynecháme vo štvrtý deň.

Deň 5Prekročíme hranice severného Albánska a pozrieme sa do Kosova; Peja (srbsky: Peć) je transkultúrny a kresťansky významný uzol, centrum srbského pravoslávia na Kosove - prehliadneme si ortodoxný monastír, pamiatku svetévoho kultúrneho dedičstva UNESCO, do dnešných dní strážený jednotkami K-FOR. Čo najobjektívnejšie sa pozrieme na Kosovský konflikt a cestu k nezávislosti Kosova, ktorá je dlhšia a kompexnejšia než mediálne ``deväťdesiate roky``. Obed po ceste vo vlastnej réžii, večera v centre mesta, nocľah.

Deň 6Naša druhá kosovská zastávka bude Prizren ležiaci na rieke Bistrica (čo znamená ``čistá voda`` - ostatne, ako u nás, a pomenovanie Prizren má v staroslovienčine význam pevnosti videnej z diaľky). Historicky významné miesto národného sebaurčenia Albáncov, a to nielen v Kosove, ale i v Albánsku. Obed si vychutnáme za súčasného zvolávania k modlitbe až z piatich mešít (Prizren má nielen najväčšiu koncentráciu mešít na pešej zóne, ale aj najlepšie čevapi (albánsky: qebapa) v okolí)! Do mešity sa môžeme ísť aj pozrieť - mimo času modlitby. V šiesty deň si povieme, aká tenká je hranica medzi kultúrnou symbiózou a dominanciou, a ako ľahko ju môže doba posunúť. Keď znáhla historické stavby vystrieda celkom nová štvrť, pochopíme, prečo. Zvonka si prezrieme zostávajúce ortodoxné monastíry, do ktorých sa už ale nedostaneme, pretože čakajú na rekonštrukciu. Večera, nocľah v hoteli.

Deň 7Späť do Albánska - do 2400 rokov starého Beratu, známeho tiež ako „mesto tisícich okien” pripomínajúceho rozprávky z Tisíc a jednej noci. Zastavíme sa tu na (vraj) najlepší burek v Albánsku. Pri prechádzke kamennými uličkami sa naskytne výhľad na bájnu horu Tomorri. Na hore sa každoročne koná svetové stretnutie islamskej odnože Bektašijov, islamských liberálov, ktorí miešajú prvky animizmu, islamu a kresťanstva. Čo poviete na návštevu vinárstva s tradíciou od roku 1900 a degustáciu tých najlepších albánskych vín? Viete, že Bektaši sa modlia tancujúc pri víne? Berat je tiež centrum albánskeho ortodoxia, celé staré mesto sa nachádza na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Presne sem sa po vyhnaní z Veľkej Moravy utiekal sedempočetník sv. Cyrila a Metoda, nitriansky rodák sv. Gorazd. Navštívime múzeum významného stredovekého freskára Onufriho; obed si dáme spoločne v starom meste, večera a nocľah v novšej časti mesta. Získame spät ideály. Berat je nádherným dôkazom náboženskej tolerancie.

Deň 8A už sme vo Vlore, v treťom najväčšom albánskom meste a významnom prístave na juhu krajiny, v ktorom sa v roku 1912 vyhlásila nezávislosť Albánska od Osmanskej ríše. Iná mentalita, iný vzduch. Iné nárečie. Vo Vlore sa stretáva Adriatické a Jónske more, voda je krištáľovo čistá, pláž je štrková. Vloru zastihneme, ešte pokiaľ nie je ``masovou`` - chystá sa tam totiž výstavba druhého medzinárodného letiska. Spoločný obed. Poobede sa poplavíme loďou, večeru a nocľah máme vo Vlore. Sme pripravení na vaše dojmy a otázky.

Deň 9Vlora - voľný program - relax, kúpanie pri mori. Spoločná večera, nocľah.

Deň 10Gjirokaster, sme celkom na juhu Albánska! Pitoreskné grécko-albánske mesto zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, týčiace sa na vrchu pod rovnomennou pevnosťou; centrum kultúrneho okruhu serevného Epiru. Ukážka tradičných remesiel. Pokiaľ nám ešte ostane miesto v batožine, môžeme sa nechať zlákať miestnymi remeselníkmi a trhovníkmi - i tu je tradičný bazár. Obed v starom meste a večera aj nocľah v novej časti mesta.

Deň 11Cesta späť do Tirany, po ceste obed. Vy sa pýtate, my odpovedáme. Odlet. Na Albánsko a Kosovo vám ostanú trvalé spomienky. A možno sa sem budete musieť vracať. Tak, ako my.

Pre objednanie tohto zájazdu nás kontaktujte na +421 907 235 511 alebo info@fairadventure.sk

CENA ZAHŔŇA

  • letenka Viedeň alebo Budapešť―Tirana a späť (vrátane všetkých letiskových a palivových poplatkov) v triede economy
  • služby skúseného slovenského sprievodcu po celý čas
  • ubytovanie (10x) v dvojlôžkových izbách počas celého trvania zájazdu (penzión/hotel strednej triedy - v prípade nocľahu v pohorí Theth je možnosť nižšieho štandardu, napr. izba pre 4) (možnosť samostatnej jednolôžkovej izby za príplatok)
  • raňajky počas celého trvania zájazdu (10 x)
  • doprava na mieste mikrobusom pre 10 osôb
  • návšteva 1 rozvojového projektu
  • všetky vstupy na aktivity v itinerári (napr. vstup na hrad Berat, BunkArt, lanovka Dajti, hrad Gjirokastra, ochutnávka vín a syrov, iné)

CENA NEZAHŔŇA

  • cestovné poistenie (cca 20 €)
  • obedy a večere (100 až 150 €/pobyt)
  • transfer na letisko Viedeň/ Budapešť (vieme zabezpečiť)